wydarzenia‎ > ‎

JUŻ JEST - 180m najdłuższego jachtu na świecie

opublikowane: 8 kwi 2013, 03:46 przez KŻ UAM
Projekt Azzam, jeden z najściślej strzeżonych sekretów branży superjachtów ostatnich lat, a także prawdopodobnie największy na świecie luksusowy jacht powstał w Niemczech. Jacht ma ponad 180 metrów, przebił tym samym jacht Eclipse, który mierzy 164 metry. Kosztował ponoć 400 milionów funtów. Powstał na życzenie Al-Waleeda bin Talala, członka saudyjskiej rodziny królewskiej.
 
Eclipse 
Zaćmienie to jacht wyprodukowany przez najsłynniejszą firmę z tej branży – Blohm + Voss. Jego właścicielem jest Roman Abramovich, rosyjski miliarder. Do dziś największy i najdroższy jacht na świecie. Łączny koszt konstrukcji wyniósł 1,5 miliarda dolarów. Duma Abramovicha posiada kilka technologicznych rozwiązań niestosowanych do tej pory w tego typu konstrukcjach. Najważniejsze dotyczą… ochrony przed atakiem. Znany z lekkiej paranoi rosyjski oligarcha zażyczył sobie wyposażyć mostek kapitański i jego prywatny pokój w poszycie oraz oszklenie wykonane z materiałów kuloodpornych. Zainstalowany na pokładzie niemiecki system ochrony przeciwrakietowej ma za zadanie przechwycić nadlatujące pociski i zneutralizować je przed uderzeniem. Nie do końca potwierdzone spekulacje donoszą o systemie chroniącym prywatność Abramovicha przed wścibskimi obiektywami paparazzi. System ten skanuje otoczenie, a po wykryciu matrycy CCD, przesyła w jej kierunku wiązkę lasera uniemożliwiając wykonanie fotografii. Nikt jeszcze nie padł ofiarą tego wynalazku, a fotografowanie Eclipse nie stanowi żadnego problemu. Ciekawym dodatkiem jest miniaturowa łódź podwodna służąca do zwiedzania raf koralowych.
 
 
 
Projekt Azzam
Jacht ma kolosalne rozmiary. Jego długość to ponad 180m. Moloch powstaje w stoczni Lürssen i jest ponownie wyrobem niemieckim. Jego koszt to 622 miliony dolarów, choć suma ta zapewne pokaźnie wzrośnie wraz z doposażaniem wnętrz i elektroniki. Za projekt i wykonanie zapłacił saudyjski miliarder Al-Waleed bin Talal. Wciąż nie wiadomo nic o jednostkach napędowych, ale jacht ma osiągać prędkość 30 węzłów. Za projekt kadłuba odpowiada włoska Nauta Yacht Design.
 
 
Tekst: gadzetomania
Comments