wydarzenia‎ > ‎

PRZEGLĄD FILMÓW ŻEGLARSKICH JachtFilm - Gdańsk

opublikowane: 14 lut 2014, 02:08 przez KŻ UAM   [ zaktualizowane 14 lut 2014, 02:11 ]
jachtW dniach 22 – 23 lutego  2014  w Gdańsku odbędzie się kolejna edycja Przeglądu Filmów Żeglarskich JachtFilm. Zapraszamy na dwa zimowe  wieczory. W tym roku zostanie pokazanych siedem filmów, i głównie to będą filmy zagraniczne. Wspomnijmy tu choć kilka. Film „O łodziach i braciach” to historia rodziny Herreshoff i dwóch braci – założycieli stoczni jachtowej. Obraz Toma Garbera to jeden z niewielu dokumentów opowiadających o projektantach i budowniczych najpiękniejszych i najszybszych jachtów z przełomu wieków. To opowieść o marzeniach i niezwykłej relacji Johna i Nathaniela, którzy mimo wielu przeciwności zdobywają światową reputację w regatowym świecie. To także opowieść o Ameryce z początku XX wieku, o rewolucji przemysłowej i technologicznej, powstawianiu fortun i budowaniu pięknych dużych jednostek.
Pozostając za oceanem, chcemy zwrócić uwagę na dokument „W kilwaterze szkunera Zaca”. To historia pięknego jachtu zbudowanego dla Templetona Crockera, jednego z pierwszych amerykańskich milionerów. Dzieje jachtu splatają się jak ludzkie losy. Jest on świadkiem sukcesów i porażek, czasów pięknych i trudnych. Nie zabraknie też polskich filmów. „Gdziekolwiek dopełni się Twój los” to obraz M.  Dąbrowskiego opowiadający o tragicznym wypadku żaglowca „Marques” podczas Operacji Żagiel w 1984 roku. Historia została opowiedziana głosem angielskiego dziennikarza i załogantów z Zawiszy Czarnego, którzy wzięli udział w akcji ratowniczej.
Warto też wspomnieć o filmie „Optimista” w reżyserii Kryspina Pluty. Autor przez dwa lata towarzyszył młodym żeglarzom stawiającym pierwsze kroki na łódkach klasy Optimist. Dokumentuje ich pierwsze spotkania z jachtem i osprzętem oraz pierwsze samodzielne pływania. Jest z nimi podczas wywrotek, w słońcu i w deszczu, widzi ich pierwsze łzy spowodowane strachem, pierwsze chwile zwątpienia, a także radość.
 
22 – 23 lutego 2014
Aula 1.43 Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego
ul. Wita Stwosza 55 Gdańsk
Bilety ulgowe (15 – 25 zł) normalne (20-35 zł)
Tekst: ACK UG
Comments